گچکاری تزئینی

گچکاری تزئینی

گچ یکی از مصالح ساختمانی چند منظوره است که می تواند شکوه چشمگیر و زیبایی ظریفی به داخل اتاق می بخشد. نسخه چاپی اکتبر ما انواع اصلی گچکاری تزئینی را از سنگ گچ تا گچ ونیزی را مد نظر قرار می دهد. در اینجا، برای تکمیل این سرمقاله، به برخی از جزئیات داخلی که اغلب به وسیله گچکاری ایجاد می شود می پردازیم.

قرنیز

اصطلاح “قرنیز” از کلمه ایتالیایی “لبه” مشتق شده است و به طور کلی برای توصیف هر قالب تزئینی افقی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر نقش تزئيني، قرنیز نقش کاربردی نیز دارد؛ در واقع قرنیز می تواند اتصالات ساختاری را بپوشاند و بین ديوار و سقف گذاری زینتی ایجاد کند.

کنگره چهار گوش لبه قرنيز

قرنيز اغلب با یک لایه اضافی از گچکاری تزئینی زیر قالب بندی اصلی تزئین شده است. کنگره چهار گوش لبه قرنيز به یک سبک اشاره دارد که دارای تعدادی بلوک های کوچک مستطیلی شبیه دندان می باشد.

گچبری سقف (گل های سقف)

مراکز سقفی یا گلهای رز، در اصل روشی برای محافظت سقف از تغییر رنگ یا نیم سوز شدن ناشی از دود شمع بود. در روزهای قبل از روشنایی الکتریکی، سیاه شدن یک مشکل همیشگی بود، با این حال یک مرکز تزئینی تغییر رنگ را در یک منطقه محدود نگه می داشت که می توانست به راحتی پس از گذشت زمان دوباره رنگ آمیزی شود. امروزه، گلهای سقف نقش صرفا تزئینی دارند، که اغلب به عنوان یک مرکز بصری برای آویزان کردن لوستر و یا لوازم جانبی نور استفاده می شوند.

کارتوچه

این نام چارچوب گچکاری زیبا و تزئینی است که در اطراف طرح یا کتیبه قرار دارد. به طور مثال، این چارچوب معمولا برای ایجاد یک پوشش با شکوه برای استفاده روی درب یا شومینه استفاده می  شد.

تیر

تیر در ابتدا یک عنصر ساختاری بود که در دیوار عمودی برای حمایت از لبه یا حاشیه تزیینی طراحی شده بود، اما در طول تاریخ، تیر تکامل یافته و جزو عناصر تزئینی گچکاری به حساب می آید. آنها اغلب پیچک های پیچیده یا ستون های کلاسیک را به یاد می آورند اما ممکن است شکل انسان و یا حیوان نیز باشند.

زاویه تیر

این قسمت برای برقرار ارتباط بین بخش های قالب پانل با زوایای راست، معمولا در گوشه ای از اتاق می باشد. زاویه تیر (یا گوشه های مربع) بخش های تزئینی می باشند که برای قاب کردن معماری های زیبا مانند پنجره ها و درها، و یا آثار هنری استفاده می شود.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید